0

Tramvaysız Asla

“Doktor işini biliyordu. Bu onun için kolay bir iş, rutin bir ameliyatı. Ancak bir anlık dalgınlığı sonucu hastanın atardamarını kesti. Hasta kurtulacaktı; fakat kısa sürelide olsa vücutta hasar meydana gelmiş ve hastayı oldukça etkilemişti.”

Yukarıdaki örnek Eskişehir’in günlerdir tramvaysız kalışının başka bir şekilde anlatılışı. Doktor: iş makinesi operatörü, hasta: Eskişehir ve atardamar: tramvayı temsil ediyor. Yapılmaması gereken bir hatanın Eskişehir’i nasıl etkilediğini, nasıl zarara uğrattığını gösteriyor.

Kimse, tramvayın bir gün bile çalışmama ihtimalini düşünmemiş. Hangi otobüs nereye gidiyor, duraklar nerede, nereden binilip nerede iniliyor çoğu kişinin haberi yok. Bu zamana kadar Eskişehir içinde sadece tramvay ile seyahat etmiş insanlar için tam bir kaos ortamı.

Bu duruma ise en çok taksiciler sevindi. Otobüsle uğraşmak istemeyenler taksilere koştu çünkü. Tamam, bende onlardan biriyim kabul ediyor ve taksicilerin sevindiklerini, bindiğim taksicinin yüzünden ve konuşmalarından anladığımı itiraf ediyorum. Çünkü bana da Eskişehir’de otobüs düzeni çok karışık geliyor. Umarım seferler bir daha hiç aksamaz da, bizde taksimetre hesabı yapmak zorunda kalmayız.

Efes Blues Festival 20

Bir zamanlar köle olarak çalıştırılan siyahilerin türküsüydü. Şimdi tüm dünyanın zevkle dinlediği, dinlerken kendinden geçtiği bir müzik türü: blues. Bize blues’u tanıtan Efes Blues Festival’in 20.’si 17 Kasım günü Eskişehir 222 Park’taydı. Tabii bizde oradaydık.

Bu senenin konukları, adeta gitarını konuşturan Ray Schinnery, neşeli müziği ile yerimizde durmamıza izin vermeyen Terry Evans ve muhteşem sesiyle büyüleyen Shemekia Copeland’dı. Organizasyon yine süperdi, seyirci yine coşkuluydu, yine kalabalıktı ve atmosfer yine büyüleyiciydi. Şimdiden bir dahaki festivalin yolunu gözler olduk. Bu festivalde emeği geçen herkese seyirciler adına teşekkür etmek isterim. Aşağıda, festival için özel basılmış gazetede gözüme çarpan, festival ile ilgili sayıları sizinle paylaşmak istiyorum. Sayılar gösteriyor ki, bu festival tam bir emek ve çaba işi. Sayıların her yıl artması dileğiyle.

20 yıldan bugüne festivalde:
– 77 grup ve 227 sanatçı sahne aldı.
– 19 yılda toplam 286 konser gerçekleşti.
– Bu konserlere 335.894 müziksever katıldı.
– Her festivalde sanatçılar yaklaşık 6000 saat sahnede kalıyorlar.
– Her yıl yaklaşık 500 dakika ses provası alınıyor.
– Festival boyunca konser mekanı kurmak, ortalama 100 saat, sökmek ise 65 saat sürüyor.

16 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir