0

Çizgi Romansa Okurum

Çok net, tartışması yapılabilir ama bence gereksiz bir klişe var; Türk halkının çoğu okumayı sevmiyor. İstatistik tutmaya, anketler yapamaya gerek yok, çevremizde gördüğümüz, tanıdığımız insanlara bakarak buna karar vermek kolay.

Harflerden, kelimelerden, cümlelerden korkan bir toplumuz. Bazı arkadaşlarıma dikkat ediyorum; internette bile bir şey okuyacakları zaman, sayfanın sonuna gelip yazının uzunluğuna bakıyorlar, eğer onlar için makul uzunluktaysa öyle okumaya başlıyorlar. Kitap alırken ne kadar kalın diye baktıklarını söylememe gerek bile yok.

Bizim halkımızın çoğunluğu görsel şeyleri daha çok seviyor. Sadece yazı, sadece resim tatmin etmiyor. Bu yüzden televizyon başımızın tacı. Koltuk takımları televizyonu görecek şekilde ayarlanıyor, arkadaşlarımız; çalışma masalarını ışığın gelme açısına göre değil, televizyonun görünme açısına göre ayarlıyor.
NTV Yayınları, bu analizleri iyi yapmış. Düşünmüşler, biz bu halka Dünya Klasikleri’ni nasıl okuturuz? Avrupa’da baya favori olan dünya klasiklerinin çizgi romanlaştırılmış yayımlarını, ülkemizde Türkçe’ye çevrilmiş olarak yayımladılar.

Bu yayımların ilk kitabı, Shakespeare’in Macbeth adlı oyunu oldu. Kuşe kağıda basılmış, renkleri ve çizimleri harika bir çizgi roman çıkmış ortaya. Görsel olarak da çok doyurucu olmuş. 7’den 70’e derler ya, herkese hitap eden, Shakespeare’nin o özlü sözlerinin yanında görsellik de olduğu için hafızlara kazınan, rahat okunan bir eser. Yıllardır böyle bir şeye ihtiyacımız varmış demek ki; “Macbeth” en çok satanlar listesinin başlarında.

Geçen haftalarda, bu çizgi roman serisinin ikinci kitabı çıktı. Franz Kafka’nın Dava adlı eseri. Henüz satın almadım fakat rafta incelediğim kadarıyla çizimleri Macbeth kadar iyi değildi. Birde siyah-beyaz nostalji yapılmış ama renkli olmasını tercih ederdim. Alıp, okuduğumda nasıl olduğu konusunda kesin bir karara varacağım, fakat ilk izlenimlerim böyle.

Sonuçta, NTV Yayınları doğru yolda. Bu seri geldikçe, Türk halkının dünya klasiklerine bakış açısı değişecek gibi. Kalın ve sıkıcı diye okumadıkları bu eserleri, görsel bir haz sağlayan çizgi roman türünde okudukça beğeneceklerini düşünüyorum.

16 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir