0

“Kadın; Erkeği Vezir de Eder, Rezil de”

Başlıktaki söz Eray’ın babaannesinin. Tabii bu sözün öncesi var.

Eray, tatilinin bir kısmını babaannesi ve dedesiyle geçirdi. Bu tatili ayrıntılarıyla bana aktarırken, babaannesinden de oldukça söz etti. Eray, onu şöyle tanımlıyor; inanılmaz tutumlu bir kadın, gereksiz hiçbir şey almıyor, pazara çıktığımızda esnafın ağzından girip burnundan çıkıyor ve pazarlık yapıyor. Hiçbir esnaf ona karşı gelemiyor ve ürünlerde indirime gidiyor. Fazla parasını kenara atıyor ve eşine yük olmuyor.

Eray, babaannesini bu özelliğinden dolayı kutladığında, babaanne şu açıklamayı yapıyor; Bir kadın öncelikle evini, ailesini düşünmeli. Gözü olduğundan fazlasını görmemeli. Eşine yardımcı olmalı, onu maddi zorluklara düşürmekten kaçınmalı. Hep, daha fazlasını istememeli. Kadın, arabanın en güzeli, evin en büyüğü bizde olsun anlayışında oldu mu, eşinin de gücü bunlara yetmediği halde bu istekleri karşılamaya çalışırsa, adamı rezil durumlara düşürebilir. Fakat tutumlu olur, kendini bilir, eşine de maddi yükler bindirmez ve bu konuda yardımcı olursa, adam vezir de olur zengin de.

Ben bunları duyduktan ve 50 yıllık sevgi ve saygı ile bugünlere gelmiş bir evliğe şahit olduktan sonra babaanneye nasıl katılmayayım? Bugünlerde eşler böyle olsa, menfaatlerden çok aile önemli olsa, ben değil biz diyenler dolaşsa etrafta, daha bu yaşımda korktuğum evlilikten hiç korkar mıydım?

388 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir