0

+18

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin birinci maddesi; “18 yaşına basmamış her insan, çocuk sayılır” der. Ama çoğu şey gibi

bu da kağıt üzerinde kalmıştır. Bizim ülkemizde ise “çocuk” kelimesi yakında sadece bebekler için kullanılacaktır.

“18 Yaş Sınırı” ne kadar bağlayıcıdır artık? 18 Yaşından Küçüklere Sigara Satmak Yasaktır! Hadi canım sende. 18 yaş altı fosur fosur sigara içiyor, istediği yerden temin ediyor. Bazı aileler, 18 yaş altı bireylerin yani çocuklarının sigara içtiğini biliyor ve bilmezlikten geliyorlar. Bu durum alkol içinde geçerli.

18 Yaş sınırı sadece yasal işlemlerde söküyor. Nedir? Ehliyet alamıyorlar, izinsiz evlenemiyorlar vs. Ah pardon! Ehliyet alamıyorlar ama bu trafikte aramızda olduklarının gerçeğini değiştirmiyor. Yine aileler, çocuklarına olması gerekenden fazla güvenen ailelerin işi bunlar.

Ve evlenmek… Zaten evlenmek çocuk işiydi. Büyüklerimizin genç yaşta evlendiklerini, evlendirildiklerini biliyorduk. 13-14 yaşından sonra onlar için çocukluk bitiyordu. 21. Yüzyıl’da yani günümüzde bu değişti mi? 70 küsür yaşındaki amcamız 17’lik gelin alır, yine 70’lik ki kendisi süper muhafazakar olduğunu söyleyen bir gazetenin yazarıdır, 14 yaşında ki kızı taciz eder. Ne oluyor yahu?

Yasal düzenleme talep ediyorum. Yaş sınırı 15 olsun da rahat edelim. Gündem de rahatlar hem. Yukarıda yazdığım şeyler normal karşılanır ve böylece haber olmaktan çıkarlar.

“Her insanın içinde bir çocuk vardır” derler. Bence ” Her çocuğun içinde bir yetişkin var” Bunu ben göremiyorum ama gören çokmuş. 70’likler, aileler… Bu arada, “Çocuk” kelimesinin anlamı neydi? Benim sözcük hafızamda yer etmiyor da…

1.409 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir