0

Yaz Okulu

Yaz başında yazmıştım. Eskişehir ıssız şehir oldu diye. Issızlığı üniversitelerimizin yaz okulları bitirdi. Sadece Anadolu Üniversitesi’nde 4500 öğrenci yaz okuluna kaydını yaptırmış. Adalar, Doktorlar eski kalabalığına kavuştu böylece.

Arada dışarı çıkıp yürüyüş yapıyor, Adalar’da çay içip, gazete okuma ihtiyacı duyuyorum. Akşam üstleri için güzel bir aktivite. Yaz okulu açılmadan önce rahat yer bulduğum Adalar’da bu ara yer bulmak çok zor. Bütün Eskişehir, aileler, çocuklar, öğrenciler, sokakları, bankları, kafeleri dolduruyor, bende defalarca, yer bulmak için turluyorum. Ama olsun şikayet etmiyorum, Eskişehir’i güzel yapan bu kalabalık.

Yaz okuluna kalanları 3 grupta topladım. 1- Alttan dersini vermek isteyenler. 2- Üstten ders alıp okulu erken bitirmek isteyenler. 3- Eskişehir’de kalmak için bahane arayanlar.

1.gruptakiler yıl içinde başarılı olamadıkları dersleri –eğer açılmışsa o ders- yaz okulunda vererek okulu uzatmamak için uğraşırlar. Bu grubun 3.gruptakilerle de ilişkisi vardır.

2.gruptakiler ise başarılı insanlardır. Gelecek yılın derslerini yaz okulunda alırlar ve okulu erken bitirme planları yaparlar. Bu tip öğrencilerde başarı arzusu, hırs ve hayata erken atılma isteği yoğun miktarda bulunur.

3.gruptakiler ise sırf memleketlerine dönmemek için yaz okuluna kayıtlarını yaptırırlar. Genelde bahaneleri, alttan ders bırakmışlarsa, “Anne, baba benim bu dersleri yaz okulunda vermem lazım” gibi cümlelerle ailelerini kandırmaktır. Bu arkadaşlarımıza gece kulüplerinde, partilerde, konserlerde rastlamamız mümkündür.

Yaz okulu 17-22 Ağustos arası yapılacak son sınavlarla bitecek. Şehir bir ay kadar daha sessizliğe bürünecek. Kayıt zamanı nüfus yine artış gösterecek olsa da eski günler Ramazan Bayramı’ndan sonra gelecek.

Dumansız Hava Sahası

19 Temmuz’da başlayan sigara yasağının tadını geçen gün gittiğim Piiz konseriyle çıkardım. 222’nin kapısında “Sigara İçmek Yasaktır” tabelasını gördüğümde neredeyse gidip tabelayı öpecektim ama kapı güvenliğinin bakışları hoşuma gitmedi. İçeri girdiğimde kokusuz, dumansız, tertemiz bir hava karşıladı beni. Masalarda kül tablası yok, yerlerde izmarit yok. Rüya gibi desem yeridir. Bu yüzden konserinde, mekanında tadını tam çıkardım. Bundan sonra yasanın takipçisi olacağımı ve yasağa uymayanları ihbar etmekten kaçınmayacağımı da buradan bildireyim.

17 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir