0

Memur Jay #FotoHikaye

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Toronto’da Onur Yürüyüşü renkli, eğlenceli ve coşku doluydu. Herkes özenle hazırlanmış, kıyafetlerini seçmiş, makyajını yapmış, yürüyüş için içindeki tüm renkleri üstüne de uyarlamıştı. Çalışmak zorunda olanlar bile bu coşkuya katılıyor, LGBTQ bireylerin renkli dünyasında kendilerine bir yer buluyorlardı. Bu eğlenceye ortak olmayan sadece bir kişi vardı alanda; polis memuru Jay Westwood.

Jay, Orta Amerikalı, Kanada’ya sonradan gelen muhafazakar bir ailede büyümüştü. Ailesinden aldığı bu muhafazakar ve zaman zaman tek bakış açılı yaşam şeklini Kanada bile değiştiremedi. Bu da onu alışıldık Kanadalı polislerden daha sert, anlaşması zor ve merkezde pek sevilmeyen biri yapıyordu. Birkaç kez bu uyumsuz, sert tavırları yüzünden uyarı da almıştı.

Son vukuatı ise polis merkezinde eşcinsellik hakkında söylediği incitici sözlerdi. Merkezdeki eşcinsel polisler Jay ile tartışmış ve daha sonra da şikayetlerini bildirmişlerdi. Bu şikayetler sonunda da Jay’e ders niteliğinde bir ceza geldi. Pride 2018 de ekstra mesai yapacak ve alanın güvenliğinden sorumlu olacaktı. Ayrıca devriye gezeceği yerde LGBTQ bireylerin vakit geçirdiği, Toronto’nun gökkuşağı renkleriyle süslü caddesi Church Street olarak değiştirildi.

Fakat Jay’i üzen bunlar değildi. Burada yürüyüşte olmasını, devriye gezeceği yeri hiç umursamamış, bir robot gibi davranarak mimiksiz işini yapmıştı. Onu bu hale getiren, suratını düşüren olay başka bir şeydi.

Yürüyüş müzikle, tüm renkleriyle devam ederken Jay oğlunu gördü. Yürüyüşün ortasında, üniversite grubunun en başında bir elinde gökkuşağı bayrağı, diğer elinde ise başka bir çocuğun eli vardı. Dünya umurunda değildi, mutluydu, arada öpüşüyorlar, müzikle dans ediyorlardı. Jay tüm bunlara rağmen oğlunu ne kadar özlediğini fark etti.

3 yıl önce oğlu ona açıldığında önce onu tokatlamış, sonra da evden kovmuştu. Bir daha da yüzünü görmemişti. Ta ki bugüne kadar… Ama Jay gururluydu, asla özür dilemez, söylediklerini geri almazdı. İzlemekle yetindi oğlunu ve bir daha kim bilir onu nerede, nasıl ve ne zaman göreceğini hayal etmeye çalıştı…

101 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir