0

Fantezi İçin Kurulan Kitaplıklar

Türkiye’de yaşarken basılı kitap savunucusuydum. Kitabın elimde olması, kokusu vs.gibi fantezilerin dışında onları izlemeyi de severdim. Bu yüzden büyük bir eve taşınmış, bir odamı kitaplarıma ayırmıştım. İki büyük kitaplığın içine dizilmiş yüzlerce kitap. Otur izle.

Ülkeden ayrılma vakti geldiğinde de arkamda onları bırakmak kolay olmadı. Ama ne yapacaksın, bıraktım… Yanıma sadece imzalı Yekta Kopan kitaplarımı alıp geldim Kanada’ya.

Burada ise e-kitap ile tanışınca o fanteziler de uçup gitti. İnsanın bir kez daha farklı şeylere alışabileceği, ön yargılarından kurtulması gerektiği benim için kanıtlanıyordu. Yine yüzlerce kitabım var, bu sefer benimle her yere geliyorlar. Yazı büyüklüklerini ayarlıyorum, anında sözlüğünden anlamadığım kelimeyi buluyorum ve eskisine göre daha çok okuyorum.

Ayrıca kitaplık olayının da ego ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Hem evine gelenlere “bakın ne çok kitabım var” diyorsun içten içe, hem de karşısına geçip baktığında kendinle anlamsız bir gurur duyuyorsun. Tabi bu kendi içimde aradığım şeyler. İlber hocanın böyle fantezileri var mıdır bilmiyorum. Çünkü kendisi kitapları okumuyor, yiyor olmalı.

E-kitap okuyucum Kindle ile 3 gündür aramız bozuk. Türkiye’den isteğim üzerine arkadaşım Mert, lokum yerine Dan Brown’un Başlangıç isimli kitabını getirdi. Henüz e-kitap olarak çıkmadığı için bu yolu seçmek zorunda kaldım. Fakat bir an önce okuyup bitirdiğim için mutluyum. Yatakta döne döne, elim ağrıyarak kitap okumayı da özlemişim. Tabii bu eski fantezilere döndürmeyecek beni.

Kağıt ya da elektronik aslında çok da önemli değil. Okumanın ve okuduğunu sindirmenin daha önemli olduğu konusunda hemfikir olacağımızı düşünüyorum. Kitap okurken konsantre olamayanlardan, hemen sıkılıp okumaktan vazgeçenlerden, nasılsa filmi vardır diyenlerden de olmadığım için de mutluyum.

Ne demiş bazı güzel insanlar:

“Kitapları seviyor musunuz öyleyse hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir.”

Jules Chore

Bir de umarım okuduklarınız sizi yumrukluyordur…

“Okuduğumuz kitap bir yumruk gibi bizi uyarmıyorsa ne işe yarar?”

Franz Kafka

 

66 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir