0

Havasını Satan Ülke

1-uxg4pf2bxwhmxkh-yeplsa

Dolar yükselmiş, dolar uçmuş, dolar biraz düşmüş, merkez bankası faizleri düzenleyip, dolara müdahale edecekmiş, bunlar dış mihrakların oyunuymuş, aslında Türkiye süper ekonomik bir güçmüş, köprüsü, su altından geçen tünelleri varmış. Ünlü halk ozanımız Simge’nin de dediği gibi mış mış da muş muş…

Bunları paylaşıyor, bunları konuşuyor, dolarlı espriler yapıyor ama gerçekten ilgilenenler dışında Türkiye ekonomisinde neler oluyor, neden dolar yükseliyor veya bazı uzmanlar neden kriz var diyor bunları pek bilmiyoruz.

Yazılarını severek takip ettiğim “Immanuel Tolstoyevski” Fularsız Entellik isimli blogunda “Ne Olacak Bu Memleketin Hali” isimli 5 yazıdan oluşan gayet açıklayıcı, akıcı bir yazı dizisini geçtiğimiz gün tamamladı. Azcuk merak ettiyseniz benden hemen sonra yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Özetle diyor ki: Ucuza borçlanma, Yalancı büyüme, Artmayan refah ve artan gelir adaletsizliği, Kronikleşen açıklar (devlet, özel sektör, hane ölçeklerinde) Bunları karşılamak için eriyen tasarruflar, rezervler, Sürdürülebilirlik olmadığı için yaşanan finansman sorunu, Neticede artan dolar, vergi yükü ve enflasyon…

En büyük sebeplerden biri de dışa bağımlılık! Tarımsal ürünler dahil neredeyse tüm teknoloji ithal ediliyor. Bizim ise yurtdışına sattığımız, ülkeye dolar sokan kalemlerimiz ülke ekonomisini şahlandırmaya, liranın dolar karşısında şahlanmasına yetmiyor.

Peki, Kanada ne yapıyor biliyor musunuz? Hava satıyor! Kanada’da kurulan Vitality Air adlı şirket Rocky Dağları’ndan aldığı havayı bir güzel şişeliyor. Sonra şakasına internete koyuyor. Hava alıcı buluyor. Sonra fiyatını arttırıp bir daha koyuyorlar. O da satılıyor sevgili izleyenler!

Sonra şirket işi ciddiye alıyor ve havası günden güne çekilmez olan Çin’e şişe içinde Kanada havası satmaya başlıyor. “Araştır, hayal kur, keşfet, nefes al” sloganıyla kurulan şirket şimdiye kadar 4 bin şişeyi yolladı bile. Bir şişenin 93 liradan alıcı bulduğunu da belirteyim.

Şirketin internet sitesinde “Bir zamanlar insanlar şişede su fikrini de gülünç bulmuştu” diye yazıyor. Dünya garip bir yere gidiyor ama konumuz şimdi bu değil.

Konumuz bereketli Türkiye topaklarının tarım yapılamaz hale gelmesi, ormanların yakılarak peşkeş çekilmesi, günden güne daha çok dışarı bağımlı olması, saman ithal eden bir ülkenin yakın gelecekte Kanada havası satın alma ihtimali. Hoş, o biraz zor. Çin çok ürettiği ve sattığı için bu hale geldi. Bizde kirlilik görüntü kirliliği, beton ve alabildiğine gri…

32 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir