0

Ofis Koltuğu mu Yoksa Boya Fırçası Mı?

1-e-x9tddplg92exoa6jh3hg

Toronto şehir merkezine çok da uzak olmayan bir oto tamircisindeyiz. “Polat Auto Service” Servisin sahibi Özgür Polat’ın oturacak, konuşacak iki dakikası yok çünkü çok yoğun. Bizde Murat abinin Audi’sinin yağını değiştirmek için oradayız. Toronto’da yaşayan birçok Türk ve Kanadalılar da kendisini tercih ediyor çünkü işinde gayet iyi ve bunu herkes biliyor.

Fırsat bulduğumda tanışıyorum ve diyor ki “İşler güzel ama fazla güzel. O kadar yoğun ki! Çalıştıracak kalifiye adam bulamıyorum, yok mümkün değil. Öylesi gelmiyor.”

Yine Murat abi sayesinde parke işi yapan başka bir Türk tanıyorum. Mutfak dolaplarını gösterip “bu işte iyi para var. Dolabı zaten sipariş ediyorsun, sana birleştirmek ve takmak kalıyor. Bunun için de 10 bin dolar alabiliyorsun…”

Bir arkadaşın babasının bahçe düzenlemesi işi yaptığını öğreniyorum. 4 ay yazları sıkı çalışma sonunda 100 bin dolar kazandığını, geriye kalan aylarda çalışmadan onunla geçindiği gerçeği ile baş başa kalıyorum. ( Güney yarımkürede yaz olunca orada çatır çatır yiyebiliyorsun. Bknz: Brezilya)

Ev boyama işinden ev başı 500–600 dolar aldığın, parke döşemeden 700 dolar kazandığın bir dünya. (günde)

Yani işin özü, kol kuvvetine dayalı, insanların uğraşmak istemedikleri zanaatlardan kazandığın paralar, yıl boyunca ofiste oturup, zihnini stresle yorduğun, ömründen ömür giden, iki haftalık izinlere kaldığın, patronlarla uğraştığın bir takım işlerden daha çok kazandırdığı gibi strese de sokmuyor. (Evet, o ofislerde çalışan kişilerin parasını alıyorsun)

Beyaz yakalı olalım, takımı üstümüze çekelim, masada ismimiz yazsın, toplantılarda sunumlar yapalım, iş dünyasında yükselelim…

Yok tatlım ya ben bunları istemiyorum. İsteyenlere saygım sonsuz ama benim için bunlar olmasın, havam olmasın, takım elbiselerim de! Yaşayayım. Yaşamaya vaktim olsun. Yaşamak için para kazanmak gerekiyorsa onu da ben seçeyim. Kartımda CEO yazmasın da Usta yazsın ne olacak? Ölüp, bilinç karanlığa gömüldükten sonra kartı mezar taşı mı yapacağım sanki :)

Ben bugün ev boyamanın inceliklerini öğrenmeye gidiyorum. Seslendirmenin yanında fazladan bir meslek daha bilsem fena mı? Başarılı olmazsam da denemeye devam.

16 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir