0

Westworld Yeni Efsane Olur Mu?

westworld ile ilgili görsel sonucuSanal gerçekliğin tam içindesin. Burası Vahşi Batı! Tarihe uygun kıyafetlerin, belinde silahın hatta altında atın. Senin için yazılmış birçok senaryo mevcut ve istediğini seç. İstersen kasabanın şerifi ile suçlu aramaya çık, çatışmalara gir. İstersen kumar oyna, barda iç ve bir fahişe ile birlikte ol. İstersen suçlu ol ve etrafta dehşet saç.

Diğer oyuncular birer yapay zeka ve gerçeğinden ayrıt edilemeyecek düzeyde programlı. Sana zarar vermeleri mümkün değil ama birbirlerini hunharca öldürebiliyor, banka soyabiliyor veya kadınlara tecavüz edebiliyorlar. Tabii sen de onlara istediğini yapabiliyorsun.

Onlar için her gün yeni baştan başlıyor ve sana hizmet için hazır oluyorlar. Yapay zekalar için bu dünya gerçek ve sorgulamaları pek mümkün değil. Sen bu kasabada bir ziyaretçisin ve onlar kasabalarına gelen ziyaretçileri her zaman sevmek için hazırlar.westworld 2016 ile ilgili görsel sonucu

Şimdi bu genellemeleri geriye bırakalım. Hep böyle devam etse sıkıcı bir kurgu olur çünkü. Bize çatışma lazım adamım! Ya gerçekliklerini sorgulamaya başlasalar, ya başlarına gelen şeyleri hatırlayıp intikam almaya hazırlansalar ya da “canlılara asla zarar veremeyeceksin” kuralını aşabilseler? İşte şimdi oldu! Bana bunla gel.

HBO’nun yeni dizisi “WestWorld” un ilk bölümü yayınlandı ve ilerleyen zamanlarda bana göre HİT olacak yapımlardan. Dizi, Michael Crichton’ın 73 yapımı Westworld filminden uyarlama. Senaryosunu Jonathan Nolan ve Lisa Joy Nolan’ın kaleme aldığı dizi; “yapay zekanın doğuşunu ve günahın geleceğini inceleyen karanlık bir serüven” olarak tanımlanıyormuş.

İnsanların normal hayatlarında asla yapmayacakları şeyleri, pek üzerinde bile durmadan rahatlıkla yapabildikleri Westworld, televizyon eleştirmenleri tarafından Grand Theft Auto serisine benzetiliyor. Aramada 5 yıldıza çıktın mı ordu gelip seni vurmuyor o ayrı. Bu benzetme, yeni bir tartışmayı da beraberinde getiriyormuş efendim. Grand Theft Auto gibi şiddet içeren oyunların toplum üzerindeki etkileri ve artan şiddet olaylarındaki payının sıkça tartışıldığı şu günlerde, dizideki gibi bir yapay gerçekliğin insanlar üzerinde ne gibi etkiler yaratacağını öngörmek oldukça zor deniliyor. Bu şuan için zorlama bir görüş gibi ama 50 yıl içinde bu fütüristik tema pakında kendimizi yapay zeka vururken bulursak bunun gerçek hayata yansıması nasıl olur, bilemedim.İkilinin hikayesinin sonu bir ziyaretçinin elinden oluyor.

Westworld’ü çekerken amaçlarının bir şeyler öğretmek veya bir mesaj vermek olmadığını belirten Jonathan Nolan, dizinin en başta bir eğlence aracı olduğunu ama bununla birlikte bazı önemli soruları da gündeme getirmeyi umduklarını ifade etmiş. Abicim sonradan bozmayın da biz eğlencemize bakarız.

Bilim-kurgu severler için güzel bir alternatif (belki efsane de olabilir) ortaya böylece çıkmış oldu. Ayrıca kim Anthony Hopkins’e hayır diyebilir ki? Ben demedim. Diğer bölümleri merakla bekliyorum.

westworld 2016 ile ilgili görsel sonucu

 Kaynak

80 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir