0

İki Panda Babası Evren

Belki pandaları ne kadar sevdiğimi fark etmişinizdir. Bu yazı da onlar için olsun.

Çin’de WWF sayesinde evlat edindiğim (biri arkadaşımın hediyesi) iki tane panda bulunmakta. Hedeflerimden biri deileride  onları ziyaret etmek :)

Uzun süredir pandalar Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) tehdit altındaki türlerin bulunduğu Kırmızı Liste’de “Tehlike” kısmında bulunuyordu. Yapılan bağışlar ve girişimler sonucunda IUCN, pandanın statüsünü ‘tehlikede’den biraz daha iyi bir durumu işaret eden ‘duyarlı’ statüsüne geçirdi. IUCN, son 10 yılda panda nüfusundaki yüzde 17’lik artışa dikkat çekerek, 2014’teki son sayıma göre Çin’de doğal ortamında yaşayan 1.864 panda olduğunu vurguladı.

 

Tabii bu bir iyileşmeyi gösterse de hala az ve pandalar tehlike altında. WWF ‘nin açıklamasına göre orangutan türleri de şuan kritik seviyede tehlikede.

Siz de çok minimum bütçelerle hayvan evlat edilebilir, WWF katkıda bulunabilir ve hayvan türlerinin yok olmaması için yürütülen çalışmalara isminizi yazdırabilirsiniz. Kendinize ve arkadaşlarınıza panda, orangutan veya diğer tehlikede olan hayvanlardan birini hediye edebilir, onların manevi ailesi olabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.wwf.org.tr

Unutmamak lazım. Bu dünyayı bu hale biz getirdik ve yine düzeltmesi gerekenler bizleriz!

64 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir