0

Boom Boom Boom!

Haftanın yedi günü yayın yapan bir radyo programcısıysanız ve günün 3 saati kesintisiz, 3 saati de aralıklarla da olsa müzikle geçiyorsa kalan diğer saatlerde ne dinlediğinize, nasıl dinlediğinize çok önem veriyorsunuz. Çünkü günümüzde radyolarda format gereği her çaldığın şarkının senin sevdiklerinden olması mümkün değil canım.C360_2015-08-25-19-29-05-434

İşte bu yüzden iş dışında müzik konusunda çok seçici oluyor ve kalite arar hale geliyorsun. Yanından “bofuduss bofudusss” diye geçen bastan titreyen araçlara bile tahammül edemiyorsun, kalite arıyorsun. Kulaklığından evdeki sisteme kadar en iyisini bulmaya çalışıyorsun. Bugüne kadar bluetooth özellikli hoparlörlere de bu deliliğim yüzünden önyargılıydım. Ta ki elime UE (Ultimate Ears) Boom kısaca UE Boom ürünü geçene kadar.

Silindir siyah bir kutu. Da Vinci’nin Şifresi kitabındaki şifreli kriptekse benziyor. Özenle açıyorum. Bir kedi yavrusu gibi kıvrılmış, içinde yatıyor. Kutunun sağ tarafındaki bölmeye Usb kablosu, sol tarafına da priz girişleri yerleştirilmiş. Ama o bölmeleri kaldırmadan orada öyle şeyler olduğunu bilmeniz mümkün değil. Benim gibi “Bu ne bakayım” diyerek höterenk diye çekeceksiniz. Neyse onları kenara bırakıp UE Boom’u yuvasından çıkarıyorum. Kendisini tip olarak anlatmaya gerek yok, görsellerde gördüğünüz gibi silindir ve (+ -) olarak büyük ses tuşları var. Ayrıca onlara aynı anda bastığınızda tatlı sesli bir hanım şarjın ne kadar kaldığını size söylüyor.

Bunları yaparken radyodayım. Yayın yönetmenim ve asistanı beni seyrediyorlar. “Ne yapıyor bu çocuk yayın saatinde” diyen bakışları üzerimde hissediyorum. Reklam var neyse ki. UE Boom’u üstündeki tuştan açıyorum, telefona hemen bağlanıyor. Bağlanınca “kontrol bende merkez” diyor. Yok, öyle demiyor da ona benzer bir işlem tamam sesi çıkarıyor. Yayın yönetmeninin masasına dikiyorum. Hayal kırıklığı mı olacak, yoksa coşacak mıyız beraber görelim istiyorum. Telefondaki en hareketli şarkıyı buluyorum ve “PLAY”

Üçümüzün de gözleri büyüdü ses kalitesi konusunda. Kutusunda kedi gibi yatıyor dediğim alet aslan olmuş kükrüyor. Açıkçası çok nadir bir şeyleri beğenen yayın yönetmeninin takdir eden gözlerini görünce doğru bir seçim yaptığımı anlıyorum. Şimdi üstünde yazan her şeyi deneme zamanı.

Evde ilk işim yatağıma atlamak, kablo ile UE (Ultimate Ears) Boom ’u PC’ye bağlamak ve kendisini yatak başına yerleştirmek oluyor. Sen de Extant ben diyeyim Mr.Robot dizilerin yeni çıkmış bölümlerini çatır çatır ses eşliğinde izliyorum. 15 saatlik şarj ömrü var kendisinin ve daha çok yeni bölüm izleyeceğim kesin.IMG_20150825_183926

İlk günü kendisiyle böyle geçirdikten sonra gece yatak başındaki sehpaya koyuyorum. Bir zamanlar zigon olarak hizmet etmiş, çay, pasta vs.ağırlamış olan ve şimdi bana geçici hizmet eden bu sehpanın bacakları sakattı. Bir gün kırılacak diyordum ve işte o gün UE Boom’a kısmet oldu. Denemek istemediğim bir özelliğini istemeden sabaha karşı test etmiş oldum: Dayanıklılık.  Sehpanın iki bacağı “çat” diyerek devrildi. Laptop, kitaplar ve Boom da aynı anda kendini yere bıraktı. Diğerleri yer çekimine kendini bırakırken UE Boom silindir olduğu için bir de yuvarlanmayı seçti ve o hızla duvara vurdu. O yutkunma anını bilirsiniz değil mi? Tazecik teknolojik alet, olacak şey değil :( Sabah 07’de ilk işim kendisini açmak oluyor. Huh! Neyse ki sağlam, her şey yolunda merkez.

IMG_20150825_213651-1Dayanıklılık tamam. Şimdi 15 metreye kadar olan Bluetooth kapsama alanı ve suya dayanıklılığını ölçme zamanı. Yok, efendim, elbette alıp sahile inmedim. Çalışan adamım. Aldım kendisini ve duşa girdim. Şampuanları koyduğumuz rafa diktim. Müziği açıp telefonu da odamda bıraktım. Daha önce telefonla duş almışlığım var ama bu ses kalitesiyle, gümbür gümbür müzikle duş almak. Net tavsiyemdir. Özellikle benim gibi sesisiniz kötüyse bırakın sesi güzel olan sanatçılarımız söylesin, siz dinleyin.

Bende bir tane olduğu için deneyimleyemedim ama iki tane oldu mu Double up – aynı telefona 2 ayrı UE Boom bağlanarak stereo kullanım özelliği de var kendisinin. Aynı anda iki cihazla da bağlantı kurabiliyor ve aynı UE Boom ’a 8 adete kadar Bluetooth cihazı da bağlayabiliyorsunuz.

Sesi, dayanıklılığı bir kenara bırakılım şimdi, çünkü UE Boom’un diğerlerinden onu ayıran bir özelliği mevcut. Telefon için kendi uygulaması var. İOS ve Android için bu uygulamayı indirdiğinizde alarm fonksiyonu, ses özelleştirme ve aynı anda iki hoparlör eşleme işlemlerini yapabiliyorsunuz.

Taşıması kolay, sesi güzel, tipi özel (bir sürü de rengi var he), uygulaması da var, kutusu yer kaplamıyor, şarjı uzun gidiyor. Daha ne olsun? Teknosa ve Turkcell’de kampanyalı 399, Apple Store’da 699 TL’ye UE Boom’a sahip olabiliyorsunuz. Bu da size bir müziksever tavsiyesi olsun.

Bol müzikli günler.

84 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir