0

Yaşamak Güzel Şey… (oyun)

1Bir adam var, adı Nazım Hikmet. Bir kadını sevmiş. Mutlular, yaşıyorlar güzel güzel. Sonra bir devlet var; somurtkan bir devlet. “Vatan haini” diyor bir gün Nazım’a, koparıyor onu karısından koyuyor Bursa Cezaevi’ne. Bir adamın adı Nazım Hikmet ise sevdası da bir başka oluyor. Yazdığı her mektup aşk dolu, her mektup bir şiir, bir hikâye, bir eser…

Piraye’ye mektuplar…

“Saat 21 //Meydan yerinde kampana vurdu,//nerdeyse koğuşların kapıları kapanır. //Bu sefer hapislik uzun sürdü biraz : 8 yıl… // Yaşamak : ümitli bir iştir, sevgilim, //yaşamak : seni sevmek gibi ciddî bir iştir…”

 

76 yaşında bir usta: Genco Erkal. Varsın benzemesin tip olarak. O karşımızda Nazım Hikmet. Onu yaşıyor, onu yaşatıyor bizlere. Şiirler bir bir akıyor arka arkaya. Baba yadigârı 18. Yüzyıldan kalma Ali Paşa Hanı’nın içindeyiz. Hava soğuk, hanın üstü açık. Bu doğal dekor içinde oynanıyor “Yaşamaya Dair”

Üşüyoruz yalan değil ama Genco Erkal ve billur gibi sesiyle Tülay Günal bize bu dev aşkı yansıtırken içimizin ısınmaması ne mümkün? Ne de güzel söylüyor şarkıları, türküleri. Arkada bir piyano ve viyolonsel eşlik ediyor; Yiğit Özatalay ve Deniz Doğangün. Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca ve diğer değerli bestecilerin müzikleri yankılanıyor tarihi duvarlarda.

3Oyunculuk dersi alırken hocamız ilk derste sormuştu: “Büyülenmek nedir?” diye. Saçma sapan cevaplar gelmişti aklıma ama bu oyunu izlerken “budur işte hocam” dedim içimden.

Benim gittiğim oyunda “son oyun” yazıyordu. Umarım değildir, yine oynanır ve kaçıranlar bir fırsat olur da izler “Yaşamaya Dair” müzikli oyununu. En olmadı tavsiyem şudur: Youtube’u açmanız ve “Nazım Oratoryosu” nu izlemeniz. Fazıl Say’ın en güzel işlerinden birine şahit olmanız. Aşağıdaki videoda bir tadımlık bölümü var.

İyi seyirler…

71 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir