0

İstanbul “Yeter” Diyor

istanbul-un-bazi-ilcelerini-sel-basti-6111390_8391_oVapur ile aynı kareye girmiş bir minibüs, sel sularını yara yara ilerlemeye çalışıyor. Mizah yönü oldukça kuvvetli bir kare ki bol bol kullanıldı internette. İstanbul’un bir sağanak yağışta ne hale geldiğinin de bir kanıtı ayrıca. Aynı kareler Ankara’dan da geliyor sık sık. Hani Gökçek’in çok sevdiği battı çıktı havuzları…

Eğlencesi bir yana kısa olduğunu düşündüğüm bu sağanak yağışta bu hale gelmemizin sebebi ne?

Discovery Channel Magazine Türkiye’nin Mayıs sayısının kapak konusu Megakentler olarak belirlenmiş. Orada bir uzman abimiz dün geldiğimiz hali de kapsayacak bazı araştırmalar yapmış. Bu abimiz Melbourne Üniversitesi’nden Dr. Han Sun Sheng diyor ki;
“Megakentlerde yanlış giden her şeyin sembolü olan trafik sorunu buz dağının görünen kısmı sadece. Asya’daki kentler (İstanbul’u da katıyorum ben bu kentlere) aşırı kalabalıklar ve gerektiği gibi tasarlanmamışlar. Bangkok, Tayvan ve Çin’de yakın zamanlarda yaşanan geniş çaplı sel vakalarında görmüş olduğumuz gibi, iklim değişikliği sonucunda oluşan şiddetli sağanaklar, bu sorunu iyice gözler önüne serdi.”

Kısaca üstünde yaşadığımız bu kent ve onun alt yapısı bizim bu kalabalığımızı kaldırmıyor. Han abi bunu dünkü selden habersiz yazsa da aynen bize de uyuyor dedikleri. Öngörüsüz ve plansız şehirleştiğimiz için sadece sorunu trafik olarak görüyoruz fakat bu işin sadece görünen kısmı. Arada bir doğa bize “sadece trafik yok adamım bak alt yapın harbiden bok gibi” diyor ve minibüslerimiz, araçlarımız su içinde yüzüyor, hatta geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen dere taşkınlarında olduğu gibi can kayıpları ile sonuçlanıyor.
Normalde Amsterdam’da olduğu gibi her yere bisikletle rahatlıkla ulaşabileceğimiz, bisiklet yollarının olduğu, böylece daha çok hareket edebildiğimiz ütopik bir İstanbul yazısı vardı aklımda ama dün gerçekleşen seli gördükten sonra uçmamaya karar verdim. Bisiklet yolu olsa ne olur yağmurda boğulduktan sonra.

Sanırım artık çok geç. Hem hayallerim için hem de bu şehri kaldıracak bir alt yapı için. Bu plansızlıkla anca bütün şehri baştan yapmak lazım ki doğa bir gün buna bizi mecbur edecek. Ettiğinde en az kayıpla ayakta kalabiliriz umarım.

70 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir