damacana
0

DamaCANa!

Günde en az 2-3 litre su içmeli diyor uzmanlar. Vücudumuzda çoğunlukla su olduğu bir gerçek olduğuna göre ben şahsen buna uymaya çalışıyorum. Fakat Türkiye’de çoğu alanda olduğu gibi su işinde de bir takım pislikler dönüyor. Özellikle damacanaların sağlıksız olduğu biliniyordu ama son skandallar işi başka bir boyuta çekti.

Sağlık Bakanlığı, İstanbul genelinde faaliyette olan ve uygunsuzluğu tespit edilen damacana suyu markalarını açıkladı. Buna göre, Buzada, Erpınar, Alps , Kervansaray ve Yalısu damacana su markaları sağlığa uygunsuz bulundu. En kısa zamanda tüm illerde sağlıksız markalar teşhir edilmeli ve halk bu markaları kullanmayı bırakmalı.

Bakın bir su satıcısı ne diyor “Suyun mikrobiyal kalitesini bozan şeyler, vatandaşın şişeye saygılı davranmayışından. Affedersiniz içine idrarını koyması, ayran koyması . Üretilen su temiz, fabrikada su temiz. Damacanada oluşan kılcal çatlaklara mikroplar yuvalanıyor. Fabrikada yapılan analizde bir şey yok ancak bir hafta bekleyen suda,kılcal çatlaklardan çıkan mikrop suda üremeye başlıyor ve özellikle yazın daha fazla oluyor. Aynı firmanın pet suyunda, cam suyunda sıkıntı yok, ama damacanada sıkıntı var.”

Adama haklı diyemeyeceğim. Şirketler damacanın başka amaçlar için kullanıdılığını tespit etmeli, ya bu damacanalara özel bir işlem uygulanmalı ya da tekrar doldurulmasına engel olunmalı.

Eskiden ne güzeldi, çeşmeden içerdik suyu. Ne yapıp ettiler, suları kirlettiler. Bizi damacalara mahkum ettiler. Koca bir sektör doğdu, her ay yüzlerce lira damacalarana aktı gitti. Üstelik üstüne bir de mikrop içtik durduk. Umarım ben havanın parayla satıldığı zamanları görmem, buna dayanamam…

113 views

evrenbaser

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir