0

Bir Tren Yolcusunun Gözlemleri

Yıllar sonra tekrardan demiryollarına gereken önem verilmeye başlandı. Raylar değişiyor, hızlı tren seferleri artıyor, İstanbul-Ankara arası hızlı tren seferlerinin başlaması için çalışmalar devam ediyor. Başbakanımız bir trenden iniyor, diğer bir trene binip açılışlar yapılıyor. Her şey süper her şey harika gözüküyor.

Televizyondan, gazeteden gerçekten de öyle gözüküyor. Fakat bunların dışında, otobüs seferlerinde rastlayamayacağımız bazı büyük sorunlar devam ediyor. En azından bir yolcu olarak benim gözüme batan, beni rahatsız eden sorunlar diyeyim.

1-TCDD’nin bilgisayar sistemi. Eğer Ankara merkezde sistem giderse, bütün istasyonlarda sistem gidiyor. Ne bilet alabiliyoruz, ne de internet biletini bastırabiliyoruz. Tren kalkana kadar sistem gelmezse gar görevlileri, yolcuları trenlere gelişi güzel dolduruyor. TCDD’nin ya yedek sistemi olmalı ya da böyle bir durumda nasıl bir çözüm getirileceğini personeline anlatmalı. “Valla bizde bilmiyoruz, sistemi bekliyoruz” demek yerine daha farklı çözümler sunmalılar.

2-İnternet bileti. TCDD sitesinden internet bileti almak tam bir kâbus. Sadece Microsoft Explorer ‘da açılması, başka bir tarayıcıyı desteklememesi çok saçma. Üstelik o kadar çok yeni pencere açılıyor ki insan pencereler arasında kayboluyor. Hele ki yanlış tren seçmişseniz, tarihe kadar her şeyi baştan seçmek zorunda kalıyorsunuz. TCDD  buna bir kolaylık getirmeli.

3-Trenmatikler. İnternet bileti alanlara kolaylık(!) olsun diye Trenmatik adı altında makinler kondu garlara. Haydarpaşa’dakiler çalışmıyor, Eskişehir’dekiler de nadiren çalışıyor. O aletler çalışmayınca da bileti bastırmak için yine sıraya giriyorsun. Yani internetten bilet almanın hiçbir kolaylığı kalmıyor.

4-Klimalar. Trenlerde klimalar ya çok açılıyor ya hiç açılmıyor. Daha ortasını görmedim ben. Yazın ortasında bindiğim bir trenden, eğer ki yanıma hırka tarzı bir şey almamışsam hasta olarak iniyorum. Sanırsınız ki vagonlar buzhane bizde içeride sallanan yeni kesilmiş dana etleri. Tam tersi de olabiliyor. Klimalar sadece yemekli vagon da açılırken diğer vagonlar kaderine terk ediliyor. Sıcaktan dolayı kendimizi Afrika çöllerinde hissediyoruz. En azından çölde ayak kokusu olmaz ama neyse. Kondüktör amcaların eline birer oda spreyi verebilir miyiz acaba?

5-Koskoca Haydarpaşa garında neden 2 adet anahat gişesi var? Eskişehir’de 10 tane maşallah, çatır çatır sıra geliyor.

Şimdilik bir yolcu olarak gözüme takılanlar bunlar. Hızlı trenler yapılırken, yeni yollar açılırken hizmetten geri kalmayalım lütfen. İstanbul-Eskişehir yolcusunu unutmayalım. Eğer bunlar düzeltilirse, TCDD benim için Avrupa standartlarında olacak ve tren olan hiçbir yerde otobüs gibi tehlikeli ve pahalı olan bir ulaşım aracını kullanmayacağım. İnanıyor ve görüyorum ki bir çok insan da benimle aynı fikirde.  O zaman yola devam TCDD.

 

128 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir