0

Milli Takım Milliyetçisi

Bu aralar tatile çıkmadıysanız ve evde sıkılıyorsanız, kurtuldunuz. Çünkü Avrupa Basketbol Şampiyonası başladı. Geçiyoruz ekranın başına, 12 Dev Adamın rakiplerini ezmesini izliyor, zevk alıyor ve her galibiyette acayip mutlu oluyoruz. “Nooolduu Dingiltere” tarzı şeyler söylüyoruz. Çoğul konuşmayayım, ben öyle şeyler diyorum ama maç heyecanı hep bunlar.

Şimdi bana haklı olarak “milliyetçilik var galiba biraz” diyebilirsiniz. Yok valla. Normalde kendime dünyalı derim. Siyasi görüşümün de alakası yok milliyetçilikle ama şu milli maçlar başladı mı bana bir milliyetçi gazı geliyor. Milli takım sayı buldukça “böyle giderlerse ilk yarı sonunda sayılarımızın toplamı 40 eder” falan demeye başlıyorum. (Milliyetçilikle bir sorunum yok, aman yanlış anlaşılmasın, görüşolarak tercihim değil sadece)

Bu psikolojik bir durum sanırım. İnsan yıllardır derslerde “Diğer ülkeler bize böyle hain planlar yaptı, düşünceleri şu, bizi yok etmek istiyorlar, güçsüz düşürmek hedefleri”tarzı şeyler duyunca beyinde bir “düşmanlarrrr” bilinci oluşuyor. Bu düşman bilinci de milli maçlarda ortaya çıkıyor.Hepsini yenelim, en birinci biz olalım, sayı manyağı yapalım onları, ezelim, çizelim şeklinde içimizde düşünceler filizleniyor hatta filiz anında ağaç olup küfür meyvesi veriyor. (Meyveli örnek olmadı sankiama neyse)

Bunu nasıl yenebileceğimizi, ne yapacağımızı bir psikologla konuşmak istiyorum. Rakip milli takımın düşman olmadığına, bunun bir savaş değil spor müsabakası olduğuna, her yabancı hakemim Türklerden nefret etmediğine, hayatta kaybetmenin de yeri olduğuna ikna etsin beni. İçimdeki canavarı çıkarsın.

Evet, gideceğim ve bir psikolog bulacağım. Tek korkum bulduğum psikologun “Hido nasıl da çaktıbasketi” diye lafa girmesi. Çünkü mesleği, görüşü, düşünceleri, dini, ırkı ne olursa olsun milli maç oldumu gerçekten bize bir haller geliyor. Geçen maç izliyorum, son saniye basketi attık. Bana bir hallergeldi, uçtum! Şahitlerim var! He bir de “bu bir takım oyunu ııhhh-ıh” Milli maç delisi olduğumu bu yazıile kanıtladım, mutluyum.

Sonradan Gelen Not: (Bu yazı yazıldığında Polonya mağlubiyetini tahmin edememiştim tabi)

33 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir