0

Eskişehir’e Veda

Üç yıl önce, Ağustos ayında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ni kazandığımı öğrendiğimde korkarak geldim bu şehre. Hakkında bir şey bilmediğim, hiç gelmediğim, hiç tanıdığımın olmadığı bir şehirdi burası.

Hayatında çamaşır-bulaşık yıkamamış, odası dışında ev temizlememiş, ev geçindirmek zorunda kalmamış biri olarak baya zorlandım başlarda. Bu yüzden hayata dair birçok şeyi burada öğrendim.

Eskişehir’de öğrendim ev nasıl geçindirilir, bulaşık neden çok zaman geçirilmeden yıkanmalıdır, küf nedir-neden oluşur, ev sahipleriyle nasıl anlaşılır, elektrik-gaz açtırmak için sabah kaçta kalkılmalıdır, aile desteği olmadan nasıl yaşanılır.

Burada tanıdım birçok güzel insanı ve burada başladım hayatımda önemli izler bırakacak birçok işe. Anadolu Gazetesi çalışanları, Radyo A ailesi ve kurucularından olduğum doğaçlama tiyatro ekibi Alegori’nin oyuncuları.

Burada sevdim, burada aşık oldum, burada büyük hatalar yaptım. Hiç unutmayacağım arkadaşlar edindim. Eğlenmek istedim 222, Hayal, Up’n Down’a gittim, kafam bozuldu Adalar’da gece yarısı bir tur attım, Public Tube, EKM, Hayal sahnelerinde egomu tatmin ettim, sahnelerden kopamayacağımı anladım.

Hiç Şelale Parka gitmedim ya da Yazılıkaya’ya. Eskişehir’i asla tamamen tüketmedim. Bir dahaki ziyaretlerime bıraktım bazı yerleri, mekanları.

Hayatımda hiç unutmayacağım şeyleri burada yaşadım. Burada tamamlandım, burada Evren oldum. Geldiğimde çocuktum, bir yetişkin olarak gidiyorum. Gidiyorum ama üç yıl önce nasıl korkuyorsam şimdi yine öyle korkuyorum. Çünkü yine bir bilinmezliğe ve belirsizliğe, çok gittiğim ama asla tanıyamadığım bir şehre, İstanbul’a gidiyorum. Burada öğrendiklerimi, orada uygulamaya gidiyorum.

Hoşça kal Eskişehir. Sık sık geleceğim ve inanıyorum ki Yılmaz Büyükerşen hocam sayesinde her gelişimde yepyeni, gelişmiş bir şehir olarak göreceğim seni. Daha sana yazacak çok şey var ama malum yer sıkıntısı. Yakında görüşmek üzere…

Not: Anadolu Gazetesi’nde yazmaya İstanbul’dan devam edeceğim. Ekstra bir durum olmadıkça bağları koparmak yok. İyi Pazarlar.

 

203 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir