0

Gerçek Hayatı Film Sananlar

Belki bana kızacaksınız. “Sana ne? Milletin ne yaptığı, nasıl yaşadığı seni ilgilendirmez, belki öyle yaşamak istiyorlar, sorunları görmezden gelerek yaşamayı seviyorlar” diyeceksiniz. Ama ben yapamıyorum. Etrafımda ki duyarsız insanları gördükçe dayanamıyorum, yazmak istiyorum. Belki içlerinden en azından biri “ben ne yapıyorum, neden hiçbir şey düşünmüyorum” der diye umut ediyorum.

Bazı insanlar için onların hayatları dışındaki her şey birer film gibi. Koltuğa oturuyor ve sadece izliyorlar. Okudukları, gördükleri sanki birer senaryo, hiç yaşanmamış, yaşanmayacak şeyler. Dünya da olan biten her şey birer kurgu, insanlar oyuncu, yönetmenler belli. Onlar bu filme asla müdahale etmemeli.

Somali kıtlık ile mücadele ediyor. Birkaç saatte bir çocuk ölüyor, insanlar bu çocukları kurtarabilecek, onlara yardım götürebilecek mi? Hem heyecanlı hem dramatik bir film.

Komşumuz Suriye’de iç savaş aldı başını gitti. Sokaklar kan ve korku ile yıkanıyor. Herkesten korkan kaybetmiş bir adam, savaş oyuncakları ve adamlarıyla son hamlesini yapıp ülkesinde dehşet saçıyor. Harika bir savaş filmi. Sinemaya gelebilirse iyi gişe yapar. Ama gerçek olduğu için bu aralar pek dikkat çekmiyor.

Bir savaş filmi daha var. Ama artık sıktığı için kimsenin umurunda değil. Bir filmden çok hiç bitmeyen bir dizi. Gündemde olmasının tek sebebi bizim ülkemizde geçiyor olması. Ama dediğimiz gibi, bu dizi artık ilgi çekmiyor. Çünkü senaryo hep aynı, değişmiyor. Türk-Kürt birileri hep ölüyor.

Süper kahraman filmleri de var mesela. İngiltere’de gençler etrafı yakıp yıkıyor. Milletin canına, malına zarar veriyor. Polis bile korkuyor bu gençlerden. Ama olsun süper kahramanlar var. Türkiye’de birbirini öldürenlere inat, orada Türk ve Kürtler birlik olup hem kendilerini hem İngilizleri koruyorlar. X-MEN gibiler valla.

Okuduğunuz gibi bazılarınız için film seçeneği çok. Oturun, izleyin. Hiç endişelenmeyin. Bunlar film. Hepsi oyunculardan ve senaryolardan ibaret. Ama böyle kuru kuru gitmez. Cips, mısır, kola vs. ister misiniz?

87 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir