4

Bir Kıza “Güzelsin” Diyebilmek

Dün Ekşisözlük’te dolaşırken bir entrye rastladım ve üzerinde düşünme gereği duydum.

Ekşi İtiraf başlığı adı altında düşüncelerini döken “arsenik34” nickli yazar şöyle diyor: “Bazen hiç tanımadığım, çok güzel bir kız görüyorum. Yanına gidip, tamamı ile masum bir şekilde ”ne kadar güzelsiniz” demek istiyorum.  Bunu yaptıktan sonra da oradan usulca gitmek.  Ama kızın vereceği, ”yürü git be, salak” lafı ile güzelliği yerle yeksan olacağı için vazgeçiyorum.”

Okur okumaz “adam haklı” dedim birden. Bizler bazı konularda dürüst olamıyoruz. Bir insana iltifat etmek, ona asılmak olarak algılanıyor. Sadece iyi tanıdığımız insanlara rahatça bir şeyler diyebiliyoruz.

Ama böyle düşünürken de kendimle çelişiyorum. Ey Evren! Biri sevgilinin yanına gelse, hiç tanımadığın biri. Ona güzel olduğunu söylese. Ne yaparsın? Şu an tepkimi kestiremiyorum.

Çünkü benim tepki vermemin, kızın tepki vermesinin bir çok sebebi var. Bilinç altımıza böyle işlemiş. “Hop Lan! Sen kime güzel diyorsun, kime iltifat ediyorsun! Asılıyor musun lan!” diyen bir canavar uyanıyor hemen içimizde. Söyleyen ne kadar samimi olsa da, görüşünü söylemek istese de bu oluyor arkadaş.

Çünkü geçmişten edindiğimiz bazı deneyimler, insanlarımızı tanıyor oluşumuz bize çok keskin ön yargılar edindirdi ve bunları aşamıyoruz. Her ne kadar bende yukarıdaki gibi düşünmek istesem de olmuyor. Ön yargılarımı yenemiyorum. Yenebileceğimiz bir gün gelecek mi? Kim bilir? Sizce?

Bu arada hepiniz çok güzelsiniz. Kedi canınızı sizin! Sırf Adnan Hocayı izlemek bile beni ön yargılara boğuyor he…

 

1.130 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir