8

Allahın Somalilisine Neden Yardım Ediyoruz?

Son zamanlarda internette öyle iletililer okuyorum, öyle yorumlar görüyorum ki sinirlenmeyi bıraktım sadece üzülmeye başladım.

“Neden Somalililere yardım ediyoruz? Onlar durmadan doğuruyor, çocuklarına biz mi bakacağız? Midemi bulandırıyorlar! Bizde hiç mi aç insanlar yok, Somalileri biz mi kurtaracağız, doyuracağız? Yardım adı altında kurumlar ceplerine atıyor paraları, Deniz Feneri hepsi bunların! Yardım filan göndermem ben! Bu ne ya bir Somali merakıdır gidiyor, sıktı artık!”

Evet, bunlar son zamanlarda sinirlenerek, üzülerek okuduğum şeyler. İnsanlar hiç mi gazete okumuyor? Hiç mi empati kuramıyorlar anlamıyorum. Evet, bizim ülkemizde de açlık sınırında yaşayan insanlar var, kabulümdür. Ama Afrika’da durum açlıktan öte. Türkiye’de bir deri bir kemik kalmış, açlıktan ve susuzluktan ölmüş insanları neredeyse göremezsiniz. O Afrikalı çocukların halini görmüyor musunuz?

Çocuk doğuruyorlarmış. Vay canına! O zaman onları cezalandıralım, açlıktan ölsünler! Dünya nüfusu düşer hem, hem de yardım etmemize gerek kalmaz. Ölmeyi hak ediyor onlar değil mi?

Yardım kuruluşlarına güvenmeme meselesi de ilginç. Afrika’ya; Diyanet Vakfı, Kızılay, İHH, Kimse Yok Mu? Gibi kuruluşlar yardım kampanyası düzenliyor. Hepsi mi sahtekâr? Hepsi mi paraları cebine atıyor?

Hilal Cebeci’nin panpişlerinden hiç sıkılmıyoruz, durmadan konuşabiliyoruz ama 5 TL yardım edin diyince, durmadan böyle iletiler atınca “yetti artık” oluyor.

Gerçekten anlamıyorum. Derdiniz ne? Neden yardım etmemize karışıyorsunuz? Afrika ile ne alıp veremediğiniz var? Siz yardım etmeyin ama bize de saygı duyun.

Bazıları diyecek “Evren ne kadarda önemliymiş bu Afrika senin için, g.tünü yırttın” diye. Ben hayatımda ilk kez bir işe yaradığımı düşünüyorum biliyor musunuz? Önceden bir işe yaramazdım, insanlar beni dinlemezdi, param yoktu. İnsanın parası ve dinleyeni olmayınca başka bir şey düşünemiyor. Ne kadar bencilce ama öyle. Yine çok param yok ama 5 Tl gönderebiliyorum. En azından dinleyenim var, “yardım edin” diyebiliyorum, birilerine ulaşabiliyorum. Bunu hissetmeyen bilemez.

Kızgınım, üzgünüm o yüzden yazıyorum bu yazıyı. Kendimi anlatmak istemiyorum ama yine anlayan anlayacak.

İnsanlığımız, merhametimiz bu kadar mı öldü? Yarın Yunanistan’da olsa “onlar düşman” diyeceksiniz. İran’da olsa “onlar ülkeyi şeriatla yönetiyor, ölsünler” diyeceksiniz, ülkemizde olsa Doğu’da mesela “Onlar Kürt, hak etti. Çocuk doğurmasalardı” diyeceksiniz. 5 TL’cik yardım için 5 milyon bahane üreteceksiniz. Ne yazık ki sizi tanıdım, artık biliyorum…

 

563 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir