0

Hayaldi! Hayal Olarak Kalacak

Bugün Notos dergisinde edebiyat haberlerini okurken gözüm bir bilgiye takıldı. Onu okuduktan sonra hayaller alemine daldım gittim. Başbakanın “Hayaldi gerçek oldu” şeklindeki sözleri geldi kulağıma. Bizim ülkede olur muydu acaba böyle bir şey diye düşündüm. Sonra gözümü açtım..

 

“Yapma Evren” dedim kendime. “Böyle hayaller kurmak bize yakışmaz. Ülkenin bu kadar çok sorunu varken, tartışılacak bir çok konu öylece bekliyorken – yolsuzluklar, fakirler, işsizlik, seviyesiz siyaset, sansürler – sen nasıl böyle hayallere kapılırsın?”

 

Hayal neydi derseniz:

 

“Devletimiz her açıdan sanatçıya destek vermeye başlamış. Ülkemizde yayımlanan her kitaptan en az bin tane satın alıp kütüphanelere dağıtıyormuş. Yazarlara ve yayın evlerine parasal destekte bulunuyor, kitapları sansürlenmiyormuş. Böylece yazarlar popüler kültürün uşağı olmadan istedikleri gibi yazıyor, az da takipçileri olsa kendilerine has edebi eserler ortaya koyabiliyorlarmış. Sadece yazarak para kazanıyor, başka bir iş yapmaları gerekmiyormuş…”

 

Hayal işte, bizde olacak bir şey değil. Ama Notos’ta okuduğuma göre yukarıda yazarak belirttiğim ve ülkemize dair kurduğum bu güzide hayallerin hepsi Norveç’te gerçekmiş. Orada hiç hayal olmamış, direk gerçek olmuş….

 

Ama şimdi düşündüm ki bizim ülkemizde şuan da bu gerçek olursa tüm işsizler yazar olur, okunmayan ama sadece yazan bir topluma dönüşürüz. Demek ki Evren neymiş? Önce tüm sorunları halletmeli, sonra böyle hayaller kuralıymışız….

 

Neyse sorun değil, zaten az okuyan bir toplum olduğumuz için bu düşüncelerim en fazla 5-10 kişiye ulaşacak, içlerinden hiçbiri de hayallerimi sorgulamak için uğraşmayacak.

 

Aha bak! Yeni bir Nihat Doğan videosu düşmüş. Hadi okumayalım, onu izleyelim bence… Hadi hadi ama hadii… :)

 

14 views

evrenbaser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir